PMI for fremstilling steg til 49,2 % i januar, hvilket indikerer en bedring i økonomien

Jan 31, 2024

Læg en besked

Hjemmesiden for National Bureau of Statistics offentliggjorde driften af ​​Kinas indkøbschefindeks i januar, og viste, at indekset for indkøbschefer for fremstillingsvirksomhed (PMI) i januar var 49,2 %, en stigning på 0,2 procentpoint fra den foregående måned , og fremstillingsindustrien er vendt tilbage. Med hensyn til virksomhedsstørrelse var PMI for store virksomheder 50,4 %, en stigning på 0,4 procentpoint fra den foregående måned, højere end det kritiske punkt; PMI for mellemstore virksomheder var 48,9 %, en stigning på 0,2 procentpoint fra den foregående måned, lavere end det kritiske punkt; PMI for små virksomheder var 47,2 %, et fald på 0,1 procentpoint fra den foregående måned, under det kritiske punkt. Set fra delindeksernes perspektiv er produktionsindekset og leverandørfordelingstidsindekset i de fem delindekser, der udgør PMI for fremstilling, højere end det kritiske punkt, og nyordreindekset, råvarelagerindekset og beskæftigelsesindekset er lavere. end det kritiske punkt. Produktionsindekset var 51,3 procent, en stigning på 1,1 procentpoint fra måneden før, hvilket indikerer et opsving i fremstillingsindustrien. Det nye ordreindeks var 49.0 procent, en stigning på 0,3 procentpoint fra den foregående måned, hvilket indikerer, at efterspørgselsstemningen på fremstillingsmarkedet er forbedret. Råvarelagerindekset var 47,6 %, et fald på 0,1 procentpoint fra den foregående måned, hvilket indikerer, at lagerbeholdningen af ​​vigtige råvarer i fremstillingsindustrien fortsatte med at falde. Beskæftigelsesindekset var 47,6 %, et fald på 0,3 procentpoint i forhold til den foregående måned, hvilket indikerer et fald i beskæftigelsesklimaet i fremstillingsvirksomheder. Leverandørens leveringstidsindeks var 50,8 %, en stigning på 0,5 procentpoint i forhold til måneden før, hvilket indikerer, at leveringstiden for fremstillende råvareleverandører fortsatte med at accelerere.

Fra driften af ​​Kinas indkøbschefindeks for ikke-fremstilling i januar var indekset for ikke-fremstillingsvirksomhed 50,7 %, en stigning på {{10}},3 procentpoint fra forrige måned, højere end det kritiske punkt, hvilket indikerer, at ikke-fremstillingsindustrien fortsatte med at vokse støt. Fordelt på branche var byggeaktivitetsindekset 53,9 %, et fald på 3,0 procentpoint fra den foregående måned; Forretningsaktivitetsindekset for servicesektoren var 50,1 procent, en stigning på 0,8 procentpoint fra den foregående måned. Set fra industriens perspektiv er erhvervsaktivitetsindekset for jernbanetransport-, post-, monetære og finansielle tjenesteydelser placeret på 60.0% og over det høje boom-interval; Forretningsaktivitetsindekset for kapitalmarkedstjenester, fast ejendom, økologisk beskyttelse og forvaltning af offentlige faciliteter er under det kritiske punkt. Det nye ordreindeks var 47,6 %, en stigning på 0,1 procentpoint i forhold til den foregående måned, hvilket indikerer, at faldet i efterspørgslen på ikke-fremstillingsmarkedet fortsatte med at indsnævres. Fordelt på branche var indekset for nye ordrer for byggebranchen 46,7 %, et fald på 3,9 procentpoint i forhold til måneden før; Det nye ordreindeks for servicesektoren var 47,7 %, en stigning på 0,7 procentpoint fra den foregående måned. Inputprisindekset var 49,6 %, uændret i forhold til måneden før og stadig under det kritiske punkt, hvilket indikerer, at det samlede niveau for inputpriser, som ikke-fremstillingsvirksomheder anvender til erhvervsaktiviteter, fortsatte med at falde. Fordelt på branche var inputprisindekset for byggeri 52.0%, en stigning på 0,6 procentpoint fra den foregående måned; Servicesektorens inputprisindeks var 49,2 procent, et fald på 0,1 procentpoint fra den foregående måned. Salgsprisindekset var 48,9 %, et fald på 0,4 procentpoint i forhold til måneden før, hvilket indikerer, at det samlede niveau for ikke-fremstillingspriserne er faldet. Fordelt på branche var byggebranchens salgsprisindeks 50,4 %, et fald på 1,3 procentpoint i forhold til måneden før; Servicebranchens salgsprisindeks var 48,7 procent, et fald på 0,2 procentpoint i forhold til måneden før. Beskæftigelsesindekset var 47,0 %, et fald på 0,1 procentpoint i forhold til måneden før.

Forventningsindekset for erhvervsaktivitet var 59,7 %, et fald på 0,6 procentpoint i forhold til den foregående måned, stadig placeret i den højere økonomiske zone, hvilket indikerer, at ikke-fremstillingsvirksomheder fortsat er optimistiske med hensyn til den seneste markedsudvikling. Fordelt på branche var det forventede erhvervsaktivitetsindeks for byggebranchen 61,9 %, et fald på 3,8 procentpoint i forhold til måneden før; Det forventede erhvervsaktivitetsindeks for servicesektoren var 59,3 %, et fald på 0,1 procentpoint i forhold til den foregående måned. Derudover var det sammensatte PMI output-indeks i januar 50,9 %, en stigning på 0,6 procentpoint fra den foregående måned, hvilket fortsatte med at være højere end det kritiske punkt, hvilket indikerer, at kinesiske virksomheders samlede produktion og drift fortsatte med at vokse. Zhao Qinghe, seniorstatistiker fra serviceindustriens undersøgelsescenter for National Bureau of Statistics, forklarede, at indekset for indkøbschefer for fremstilling, ikke-fremstillingsvirksomhedsaktivitet og sammensatte PMI-outputindeks i januar var 49,2 %, 50 ,7 % og 50,9 %, en stigning på 0,2, 0,3 og 0,6 procentpoint i forhold til den foregående måned, og Kinas økonomiske klima er vendt tilbage.

I januar steg PMI for fremstilling en smule til 49,2 %, og velstandsniveauet er forbedret. 1. Udvidelsen af ​​produktionsindekset accelererede. Produktionsindekset lå på 51,3 procent, en stigning på 1,1 procentpoint i forhold til måneden før, og steg til næsten fire måneders højde. Set fra industriens perspektiv er produktionsindekset for mad- og vin- og drikkevareraffineret te, papirtryk, kultur, uddannelse, sports- og underholdningsartikler, medicin og andre industrier mere end 53,0 %, og produktionen af relaterede industrier ekspanderer hurtigt; Produktionsindekset for kemiske råvarer og kemiske produkter, kemiske fibre og gummi- og plastprodukter og ikke-metalliske mineralprodukter er i nedgangsintervallet, og virksomhedernes produktionsaktiviteter bremses. (2) Indekset for nye ordrer er steget. Det nye ordreindeks var 49.0 procent, en stigning på 0.3 procentpoint fra den foregående måned, og det nye eksportordreindeks, som afspejler ekstern efterspørgsel, steg 1,4 procentpoint i forhold til den foregående måned, viser en forbedring i den indenlandske og eksterne efterspørgsel. Set fra nøglebranchers perspektiv var det nye ordreindeks for udstyrsfremstilling, højteknologisk fremstilling og forbrugsvareindustrien henholdsvis 50,3 %, 50,2 % og 50,3 %, alle over det kritiske punkt. Det nye ordreindeks for industrien med højt energiforbrug er 47,0%, hvilket fortsat er under det kritiske punkt, og efterspørgslen på markedet er stadig utilstrækkelig.

(3) PMI for store virksomheder steg til ekspansionsintervallet. PMI for store virksomheder var 50,4 %, en stigning på 0,4 procentpoint i forhold til den foregående måned, og velstandsniveauet vendte tilbage. Undersøgelsesresultaterne viste, at kapacitetsudnyttelsesgraden for mere end 70% af store virksomheder nåede eller oversteg 80.{{20}}% og virksomhedernes produktionskapacitet blev løsladt hurtigt. PMI for mellemstore virksomheder var 48,9 %, en stigning på 0,2 procentpoint i forhold til måneden før, hvilket indikerer, at den økonomiske situation er blevet bedre. PMI for små virksomheder var 47,2 procent, et fald på 0,1 procentpoint i forhold til måneden før, hvilket indikerer et lavt økonomisk niveau. 4. Virksomhedens forventninger var grundlæggende stabile. Påvirket af, at forårsfestferien nærmer sig og nogle industriers indtræden i den traditionelle produktion uden for sæsonen, var det forventede indeks for produktion og forretningsaktiviteter 54,0 %, fortsat i ekspansionsområdet, og virksomhedernes tillid til fremtiden markedsudviklingen var generelt stabil. Fra industriens perspektiv er det forventede indeks for produktions- og driftsaktiviteter for farmaceutiske, specialudstyr, bil-, jernbane-, skibs- og rumfartsudstyr og andre industrier over 56,0%, og virksomheder er mere optimistiske med hensyn til den seneste markedsudvikling.

I januar var aktivitetsindekset for ikke-fremstillingsvirksomhed 50,7 %, en stigning på 0,3 procentpoint fra den foregående måned, og ikke-fremstillingsindustrien fortsatte med at vokse støt. (1) Indekset for erhvervsaktivitet i servicesektoren steg til ekspansionsområde. Forretningsaktivitetsindekset for servicesektoren var 50,1 procent, en stigning på 0,8 procentpoint fra den foregående måned. Branchemæssigt var 13 ud af 21 adspurgte brancher i ekspansionsintervallet, fire flere end måneden før, og servicesektoren er vokset. Drevet af ferieeffekten steg beboernes villighed til at rejse og forbruge, og erhvervsaktivitetsindekset for detailhandel, vejtransport, lufttransport, catering og andre industrier steg til ekspansionsintervallet, og markedsaktiviteten vendte tilbage. Forretningsaktivitetsindekset for jernbanetransport, post-, monetære og finansielle tjenesteydelser og andre industrier var alle placeret i højboomsområdet på 60,0 % og derover, og den samlede forretning voksede hurtigt. Samtidig kører erhvervsaktivitetsindekset for kapitalmarkedsservice, ejendomsmægler og andre industrier på et lavt niveau, og velstandsniveauet er svagt. Set ud fra markedsforventningerne var erhvervsaktivitetsforventningsindekset 59,3 %, stort set uændret i forhold til måneden før, idet det fortsat er placeret i et højere højkonjunkturområde, og servicevirksomhedernes tillid til udsigterne til markedsudviklingen var stabil. (2) Byggebranchens erhvervsaktivitetsindeks faldt. Påvirket af faktorer som koldt vejr om vinteren og den forestående forårsfestferie gik byggebranchen ind i lavsæsonen, og erhvervsaktivitetsindekset var på 53,9 %, et fald på 3,0 procentpoint i forhold til måneden før. Set fra markedets forventninger er erhvervsaktivitetsforventningsindekset 61,9 %, hvilket fortsat er placeret i højboomintervallet, hvilket indikerer, at byggevirksomheder har stor tillid til markedsudviklingen.

I januar var det sammensatte PMI-outputindeks 50,9 %, en stigning på 0,6 procentpoint fra den foregående måned, hvilket indikerer, at kinesiske virksomheders produktions- og driftsaktiviteter fortsatte med at vokse. Produktionsindekset og erhvervsaktivitetsindekset for ikke-fremstilling, som udgør det sammensatte PMI-produktionsindeks, var henholdsvis 51,3 % og 50,7 %.

Send forespørgsel